Známe to všichni. Nastanou podzimní plískanice a většina z nás začne vytahovat kapesníky, protože je trápí rýma. A obvykle nezůstane jenom u ní. Přidá se kašel, bolest v krku. A aby toho nebylo málo, zvýšená teplota oznámí nastávající chřipku. Co je možné udělat, abychom se těmto problémům vyhnuli. A strávili celou zimu ve zdraví a pohodě? Pro začátek je dobrou volbou otužování. To organismus nejen posílí, ale nastartuje imunitní systém k tolik potřebné aktivitě. Druhým pilířem je kvalitní strava. Ve které bychom měli přijímat všechny potřebné látky pro funkci organismu. Nejen dostatkem ovoce a zeleniny, ale i volbou kvalitních vitamínových doplňků stravy. Přestože to na první pohled nevypadá, hodně důležité je i nejen časté, ale hlavně správné mytí rukou. Protože právě přes ně si často virózu do těla přivedeme. Stačí jenom sáhnout na kliku dveří, na kterou před vámi sáhnul nemocný člověk. Stejně tak madlo ve veřejné dopravě či rukojeť nákupního vozíku. Proto nikdy nezapomínejme ihned po příchodu domů si ruce opravdu důkladně umýt s patřičnou dezinfekcí.
Pokud se přece jenom, přes všechnu snahu, první příznaky nachlazení objeví, je potřeba jednat. A to bezodkladně. Vhodnými prostředky se můžeme vykurýrovat sami. Beze nutnosti návštěvy lékaře. S výběrem nejvhodnějších léčivých přípravků vám nejlépe poradí odborník v lékárně. Přípravků, které pomohou zmírnit příznaky nachlazení hned v počátku, je hodně. Ať už ve formě kloktadel, pastilek, sprejů s dezinfekčním a proti bolestivým efektem. I začínající problém s kašlem lze snadno vyřešit hned v jeho počátcích. Stačí jenom vhodně vybrat medikamenty. Ať už ty, které pomůžou se suchým a dráždivým či v době, kdy se už se daří vykašlávat.
Mnozí z nás se rádi uchylují rovněž k takzvaným babským radám. Kterými si lidé pomáhají po staletí. Protože nejspíše spějeme k poznání, že všechno co potřebujeme, je v zelené lékárničce okolo nás. Mezi ty nejznámější byliny při nachlazení patří divizna, rakytník, heřmánek, pampeliška, šalvěj, rozmarýn, levandule, černý bez či rýmovník.