Kartušové bazénové filtrace pracují na principu podobném, jako některé překapávače na kávu. Do překapávače vložíte papírovou vložku, např. ve tvaru kuželu, a na vložce se zachytí většina kávové sedliny, takže pijete v podstatě přefiltrovanou kávu. V bazénové kartušové filtraci je vložka rovněž papírová, válcového tvaru, přičemž do nádoby s filtračním papírem vhání vodu výkonné čerpadlo.
Kartušové vložky se však poměrně rychle zanáší, sice ne tak rychle, jako v kávovaru, ale přece jen musíte vložku třikrát až čtyřikrát týdně proplachovat vodou. Jakmile se již zanese natolik, že proplachování nezabírá, anebo se vložka potrhá, musíte ji vyměnit. Časté proplachování a výměna vložek znepříjemňují provoz bazénu, musíte na to myslet a věnujete spoustu času právě této činnosti.
Do pískové filtrace GEL-PRO je rovněž vháněna voda pomocí čerpadla, s tím rozdílem, že uvnitř filtrační nádoby je křemičitý písek. Musí mít určité parametry, aby se ve filtrační nádobě dokázaly zachytit všechny nečistoty, je to zejména velikost zrnek a jejich ostré hrany. Zkušenosti z praxe potvrzují, že ideální velikost zrn písku je mezi 0,6 a 1,2 mm.
Rozdíl mezi kartušovou náplní z papíru a filtračním pískem je zejména v četnosti výměny média, písek se sice také proplachuje vodou, ale nezanáší se tak rychle a mění se až po dvou nebo třech koupacích sezónách. Pořizovací cena pískové filtrace je sice vyšší, než u kartušové, ale nemusíte kolem ní „skákat“ a věnovat jí tolik času, přece jen si pořizujeme bazény kvůli pohodlí a samotnému koupání, a nikoli pro to, abychom volný čas věnovali převážně jejich údržbě.
Kartušové filtrace se vyplatí pouze do malých nádrží nebo vířivých van, kde objem vody nepřesahuje sedm až osm kubíků, tedy např. do kulatých nadzemních bazénů s výškou vodního sloupce 70 cm a průměrem 3,5 metru.