Není pochyb o tom, že jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí dnes mnoho mladých lidí dělá ve svých patnácti letech. Právě v té době, tedy v deváté třídě základní školy, si podávají přihlášku na střední školy či učiliště. A zde nastává důležitá debata, který obor bychom měli zvolit.
Je pravdou, že nabídka je dnes velmi široká. Každý si tak může vybrat to, co považuje za ideální. Problém však je, podle čeho vybírat. Zdálo by se, že ideální je zvolit podle svých zájmů a toho, co nám nejlépe ve škole šlo. Na druhou stranu je však také potřeba zvážit uplatnění na trhu práce.
Ovšem samotný výběr oboru není tak důležitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jistě, určitou váhu samozřejmě má. Pokud se ale podíváme, kolik lidí skutečně pracuje v oboru, který vystudovalo, ať už na základní či na vysoké škole, zjistíme, že jich je pouze minimum. Faktem je, že většinu zaměstnavatelů zajímá pouze to, zda máte požadované vzdělání. To, v jakém oboru, je obvykle příliš nezajímá. To samé platí při podávání přihlášky na vysokou školu – i zde pouze chtějí vědět, zda máte maturitu. Z čeho, to jim je celkem jedno.
Pokud se však přihlásíte na úplně jiný obor, případně budete zaměstnáni v jiném než vystudovaném oboru, je nutné počítat s tím, že vám budou chybět teoretické znalosti, které byste ve škole získali. Budete je tedy muset dohnat jiným způsobem. To však většinou nebývá takový problém, neboť vám často přesně vysvětlí, co se po vás bude chtít.
Poněkud horší je to u vysoké školy, kdy vám u některých oborů může například chybět latina. Zde je doučování poněkud náročnější, avšak většinou se dá při troše snahy zvládnout. Je však nutné se na to předem připravit, abychom nebyli zaskočeni. Proto je jasné, že výběr oboru není až tak důležitý, jak by se mohlo zdát. Samozřejmě je lepší vystudovat něco, v čem následně najdeme uplatnění, avšak není to nutné. Můžeme si tedy vybírat podle toho, co nás skutečně baví, a to je rozhodně plus.