Každý jazyk, který není mrtvý, se neustále vyvíjí. Patří mezi ně i čeština. Také stále přijímá do své slovní zásoby slova, která by byla pro naše předky naprosto nesrozumitelná. Je to logické. Většinou za to mohou počítače a výrazy, které jsou pro práci s nimi zapotřebí.
§ Prostě, pokud si chtějí „ajťáci“ mezi sebou rozumět, musejí mít společnou slovní zásobu.
Někdy se to ale docela přehání a připadá mi, že budu muset začít chodit na nějaké speciální kurzy, abych rozuměla všemu, co si lidé kolem mě povídají.
o Už nemáme upoutávku na film, ale „trailer“.
o Lidé nám nepřipadají mile praštění, ale „crazy“.
Ponechme si naši krásnou řeč
Čeština byla vždy otevřená přísunu nových slov z jiných jazyků. Máme spoustu slov z latiny, němčiny, angličtiny, francouzštiny a dalších jazyků celého světa.
– V minulosti k tomu docházelo především v dobách válečných, kdy u nás byli například Švédi nebo Francouzi.
– Někteří se u nás usadili natrvalo a obohacovali naši zemi nejen svou genetickou informací, ale i některými zvyklostmi v kulturním světě a zejména výrazy ze svého rodného jazyka.
To je určitě v pořádku. Horší je, když se někteří mladší a často profesně úspěšní lidé tváří a chovají, jako by jim ta čeština byla trochu nepříjemná. Jako by jim byla na obtíž. Ono se ale nedá nic dělat. Mluvit v Čechách s Čechem anglicky jim ale asi připadá přeci jen moc přitažené za vlasy. A tak alespoň zařazují do svého slovníku co nejvíce cizích slov.
Jak bylo řečeno, jazyk se neustále vyvíjí.
§ V tomto případě se vyvíjí i náš úspěšný podnikatel.
§ Když byl malý, opékal si na táboře buřty a na zahradě s rodiči grilovali maso.
– V dnešní době by se k tak přízemní činnosti nesnížil.
– Dnes bude dělat barbecue, a proto musí koupit v marketu steak.
Tak mám takový dojem, že už zanedlouho nebude ta naše krásná česká a velice bohatá řeč dostatečně COOL.