Literatura pro děti může mít mnoho podob. Avšak není pochyb o tom, že naprostá většina dětí má rádo zvířátka. Tohoto faktu využil i autor Ondřej Sekora. Tento spisovatel, který tvořil především v šedesátých a sedmdesátých letech, se zajímal především o hmyz. Nacházel ho fascinujícím, a tak není divu, že o jeho životě psal i své knížky.
To mělo skutečně dobrý účinek: nejenže se děti zábavnou formou dozvěděly fakta ze života jedněch z nejmenších obyvatel naší planety, které obvykle považujeme za otravné, ale také si jich začaly více vážit a respektovat.
Mezi jeho oblíbenější knihy patří například Čmelák Aninka. Zde se děti dozví, proč jsou čmeláci užiteční, a proč bychom je měli chránit a vážit si jich. A pokud toto není to, co by se děti měly naučit, totiž respektovat i ostatní živé tvory a uvědomovat si, že i oni mají svůj úkol a jsou užiteční, pak již opravdu nevím.
Jeho nejznámější postavou, kterou kdy vytvořil, je však Ferda Mravenec https://www.rentcarservice.cz/ferda-mravenec-detail-37. Debutoval ve stejnojmenné knize a prakticky hned se stal legendou. Kdo by neznal postavu mravenečka s červeným motýlkem s bílými puntíky? O jeho popularitě svědčí i to, že se dostal do lidových pořekadel – „jsi jako Ferda Mravenec“, případně „jako Brouk Pytlík“ je jedním z nich.
Zde je však třeba uznat, že zde autor poněkud podváděl. Jako u naprosté většiny hmyzu, žijícího v koloniích, jako jsou mravenci, ale také včely či čmeláci, je naprostá většina ženského pohlaví. Samci se rodí pouze jednou ročně, před dobou páření. A jejich jediným úkolem je spářit se s budoucí královnou, načež umírají vyčerpáním. A ti, co si nedokážou najít nevěstu, zemřou, jelikož jim prasknou vnitřnosti kvůli přemíře spermatu v těle. Není tedy možné, aby Ferda byl kluk a žil tak dlouho.
A nutno říci, že pan Sekora popisoval většinu mravenců v mužském rodě – samičky sloužily v jeho podání jen jako chůvičky pro larvy.
Avšak jedná se především o knihu pro děti, tak panu autorovi odpustíme. Koneckonců, kdo z nás ji v mládí nadšeně nečetl, že?