Teror mezi dospělými obvykle nemá podobu fyzické agrese. Zatímco šikana mezi dětmi a teenagery obvykle ve větší či menší míře zahrnuje nějakou formu útoku, ať už ve formě kradení věcí, bití nebo zesměšňování. Šikana mezi dospělými je obvykle nenápadnější, ale o to bolestivější. Ptáte se, jak může vypadat? Tady je pár příkladů-
· Sociální izolace
· Kyberšikana
· Pomluvy
· Komentáře, „dobré rady“
Sociální izolace je jedním z nejčastějších způsobů týrání mezi dospělými. Jistě, na pracovišti vždycky budou existovat preference, s někým se lidé baví více, s někým méně. Pokud to ale dospěje do bodu, kdy se mezi sebou vzájemně navádějí, že se s dotyčným nebo dotyčnou nebudou bavit, zejména pokud do tohoto vzorce chování zasvěcují i nováčky, jde o šikanu.
Kromě cíleného odpírání komunikace patří mezi oblíbené způsoby vyloučení třeba i „zapomínání“. Jste to vy, koho vždycky náhodou zapomenou pozvat na po práci na pivo, na oslavu narozenin nebo komu se nikdy neřekne, že se změnil termín porady? Pokud se to děje opakovaně, a pouze vám nebo několika málo lidem, tak je načase si přiznat, že to možná nebude náhoda. S tímto způsobem trýznění také v dnešní době úzce souvisí kyberšikana. Jak ta může vypadat? Mezi dospělými se málokdy vyskytnout otevřené útoky, i když i to může nastat. Mnohem častější je třeba zveřejnění nahých nebo ponižujících fotografií. To by sice mělo skončit vyhazovem, problém je v tom, že se to, zejména technicky zdatným kolegům, dost těžko dokazuje, stejně jako například rozšíření nějaké fámy.
Drbalo se sice vždy, ale to neznamená, že by se vůči neopodstatněným útokům na svou osobu neměl člověk bránit. Jistě, asi v každém podniku kolují klepy o tom, že ta spala se šéfem a ten má to povýšení jen díky tatínkovi, ale zejména pokud podobné fámy začnou narušovat váš vztah s klienty, je načase se ozvat. A „dobré“ rady? Asi každý někdy slyšel něco jako: „opravdu myslíš, že máš do tohohle postavu?“ nebo „tohle už nech mladým.“ Jistě, dotyčný může mít pravdu, ale i tak ho s klidem pošlete do háje.